Nişan Organizasyonları

Nişan Organizasyonları

Nişan organizasyonunu çiftler için düğün provası gibi düşünülebilir. Nişan organizasyonlarında genellikle masa sandalye süslemeleri, müzik ekipleri ve bunun gibi birçok organizasyon ürünü kullanıldığından dolayı düğün organizasyonlarına çok benzemektedir. İşte bu yüzden nişan organizasyonları düğün organizasyonlarının provası gibi gözükür. Düğün davetlerinde ve nişan organizasyonlarında tıpkı açılış organizasyonlarında olduğu gibi davetiye önemlidir. Düğün olsun nişan olsun davetiye çok önemlidir. Bazen çiftler davetiye dağıtımını ciddiye almazlar bu çok yanlıştır. Ciddiye alınmayan davetiye dağıtımı düğün organizasyonlarında düğüne katıldım az olur bu yüzden kesinlikle davetiye dağıtılmalıdır. Hatta bizzat gelin ve damat davetiyeleri dağıtmalı hal hatır sormalıdır. Nişanı organizasyonlarında nikah masasının yerini nişan masası almaktadır. Nişan organizasyonlarında da yine masa ve sandalyeler süslenir, masalara şamdanları konulur, bir müzik grubu ile gece boyunca eğlenilir. Türk gelenek ve göreneklerine göre nişanı genellikle kız tarafı yapar Bu yüzden nişana kız tarafının iştiraki daha fazla olur. Bu nişanın düğünün gölgesinde kaldığı anlamına gelmez. Damat tarafının da aile büyükleri nişana iştirak etmek zorundadır. Zaten doğrusu da budur nişan düğünden daha gösterişli olmamalıdır çünkü düğüne katılım daha fazla olur. Hem erkek tarafı hem de kız tarafı düğünü birlikte düğünü organize edeceğinden dolayı biraz daha gösterişli ve birazcık daha kalabalık olur.

Nişan organizasyonlarında nişan pastası çok önemlidir. Düğün organizasyonlarında da pasta kullanılır fakat gelinler nişan pastasına daha çok önem verirler. Geleneksel kanıda sanki nişan illa pastalı olacakmış gibi bir izlenim vardır. Nişan masası süslemelerinde canlı çiçek kullanılmaktadır. Çift nişan masasında oturmaktadır. Eskiden nişan masaları dantelli örtü ve kumaşlarla süslenmekteydi ama artık beyaz lake masalar daha şık göründüğünden beyaz lake masalar tercih edilmekte.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi nişan organizasyonları düğünüm bir provası olduğundan dolayı çiftler nişan organizasyonunda tüm düğünün nasıl yapılacağını görür ve düğünde ona göre önlem alırlar. Salonun tutulmasından davetlilerin karşılanmasına kadar birçok konu aynıdır. Nişana ve düğüne katılacak davetlilerin masalarının düzenlenmesi, masa süslemeleri, müzik seçimi, dansa ve dansın provasını önceden planlamak gerekmektedir.
Organizasyonu gerçekleştirecek firma bu konularda çifti uyarmalı ve bilgilendirmelidir. Organizasyonda kullanılacak olan organizasyon ürünlerine nişanda yaptıkları çalışmalar ile düğün organizasyonlarında daha da başarılı organizasyon gerçekleştirmelidirler. Birçok çift nişan organizasyonu başarılı yapan organizasyon firması ile düğün organizasyonu da gerçekleştirmektedir. Organizasyon firmasının doğru seçilmesi önemlidir. Çiftler organizasyonu yaptıracakları firmayı önceden gidip görmelidirler. Yapılacak işleri sözleşme ile tek tek üzerinden geçerek belirlemelidirler. Düğün, nişan gibi organizasyonlar çiftlerin başına ömürleri boyunca ancak bir yada birkaç kez geleceğinden riske atmamalıdırlar.

Sosyal Medyada Biz